Madam Lotus

El Yapımı Ürünler

Hakkımızda2021-05-06T15:11:18+03:00

El Yapımı Özel Ürünler

Hepsi Özel, Hepsi El Yapımı

Ürünlerimiz

MADAM LOTUS

El emeği ile üreten kadınlardan olup, bu güne kadar çok çeşitli malzemeler ve teknikler  kullanıp, keyifli ürünler hazırladık ve bunları pazarladık. Günümüz koşulları gereği,  artık Madam Lotus  olarak hizmet vermek üzere yola çıktık.. Doğa dostu “keçe” ile tanıştıktan sonra bu sanatı, severek yapmaya başladık. İSMEK, Halk Eğitim Merkezi kursları, özel dersler, çeşitli  eğitimler aldık.  Keyifle ve severek ürettiğimiz, el yapımı ürünleri daha çok kişiye ulaştırmayı istedik.

Madam Lotus ‘da Unutulmaya yüz tutmuş,  Geleneksel Türk El Sanatını, günümüzde daha çok alanlarda kullanılacak şekilde üretmeye başladık .Böylelikle hem ‘’keçe’’ sanatını daha fazla kişiye tanıtmak, hem de bu sanatı öğrenmek isteyenlere bilgi aktarmayı hedefledik.

Geleneksel Türk El Sanatlarından olan “Keçe Sanatı” maalesef yok olmaya yüz tutmaktadır. Oysaki  geçmişteki örneklerini incelediğimizde, günlük hayatımızın her aşamasında kullandığımız ürünleri ,  keçe malzemesinden üretebileceğimizi gördük. Üstelik ,her aşamasında doğa dostu ve sağlıklı yaşama uygun olması, bizi ayrıca mutlu etmektedir…

Geleneksel ıslak keçenin, kolay şekil alabilmesi özelliğini kullanarak, günümüze uyarladık ve  çeşitli  ürünler  yaptık. Şapka, çanta, şal, fular, yelek, sabun, yaka çiçeği, giysi, eldiven, pano, yer yaygısı… ve çeşitli ev aksesuarları sitemizde bulabileceğiniz ürün çeşitlerinden birkaçı. Doğal ipler, örgü çantalar, sepetler yaparak bunların üzerlerini keçe çiçeklerle süsledik. İpekli, pamuklu ve yünlü kumaşlarla keçeyi buluşturarak sizlerin beğenisine sunduk.

KEÇE TEKNİĞİ

Islak keçe tekniğinde, geleneksel olarak, tiftik keçisi, koyun, tavşan, deve ve lama gibi hayvanların yünleri kullanılır.

Yünler su , sabun ve ısı yardımıyla döşeme, şekil  verme, pişirme, tepme gibi aşamalardan geçer. Sonuç olarak oluşan alkali bir ortamda, liflerin birbiri arasına girmesi ile elde edilen keçe, bilinen en eski tekstil yüzeyli el sanatı ürünüdür. İlk ortaya çıkış tarihi kesin olarak bilinmese de kullanım alanının genişliği sebebiyle, günlük yaşamın bir parçası olarak günümüze kadar ulaşmıştır. Son dönemlerde turistik ve hediyelik eşya olarak da keçeden üretilen ürünlerin yanı sıra pek çok sanatçının kullandığı bir malzemedir,

Ayrıca özel keçe iğneleri kullanılarak  kuru  keçe iğneleme dediğimiz teknikle  de çeşitli ürünler yapılmaktadır. Uçları çentikli olan keçe iğneleri kullanılarak keçe yününün lifleri birbirleriyle kaynaştırılır. Bu yöntem ile daha çok, dekoratif ürünler elde edilir.

Biz her iki tekniği , gerek ayrı ayrı, gerekse birlikte  kullanmaktayız. Madam Lotus olarak biz Geleneksel Türk El Sanatını, günümüze uyarlayarak yaşatmaya çalışıyoruz. Sizlerin de bu ürünleri sağlıkla ve keyifle kullanmanızı dileriz.

Bunun dışında sentetik hazır keçeleri  obje ve aksesuarların  çok az bölümlerinde desteklemek amacıyla kullanmaktayız.

Keçe sanatı, sabır, emek ve sevgi ister. İnsanı rahatlatır, huzur verir.

Yapacağımız eğitimlerle sizleri keçe ile tanıştırmak, içinizdeki sanat ışığına, yaratıcılığınıza katkıda bulunmak  isteriz.

HEDEFİMİZ,

İlerleyen süreçte, Madam Lotus ‘da üreten kadınlara yer verip, güçlü kadın birlikleri oluşturmak hedeflerimiz arasındadır.

Madam Lotus

Madam Lotus 2021 yılında bir kadın girişimci tarafından kuruldu.

Ürünlerimiz

Madam Lotus’dan

Hepsi Şık, Hepsi Özel

Blog

Blog Yazılarımızdan

El Yapımı Ürünler

Keçe Sanatı

Ürünlerimiz

Özel Tasarımlar

Geleneksel Sanatlarımız

Ürünlerimiz

Go to Top